Sedmikráska obecná
Říká se jí také chudobka, husí kvítko, hladověnka, matečník nebo zapomenutka. Je to květina symbolizující čistotu a nevinnost. Do zahrady přináší jemnou krásu, ale také ochrannou moc. Údajně to byla právě sedmikráska, která vyrostla na místě, kam dopadly slzy Panny Marie, kdy její rodina prchala do Egypta.
Květy sedmikrásky se otvírají ráno a zavírají po západu slunce. Snad proto dostala v angličtině pojmenování denní oko (day´s eye a odsud zkomolením vznikl název Daisy).
Na rozdíl od mnoha jiných bylinek kvete téměř pořád. Právě zjara obsahuje nejvíce účinných látek. Její jedlé květy zpestří náš jarní jídelníček. Můžete je jíst čerstvé přímo na louce, ale přidávají se také do jarních salátů a polévek nebo je můžete nasypat na chléb s máslem či tvarohem.
Do salátů můžete nasbírat i listy, a květy použít hlavně na ozdobu. Sedmikrásku můžete využít také pro rychlé ošetření hmyzího bodnutí. Stačí rozemnout čerstvý list a šťávou z něj potírat postižené místo, anebo rozmačkaný list na ránu jen přiložit.
Sedmikráska je léčivá bylinka, která se využívá v lidovém léčitelství, a to na celou řadu neduhů. V bylinných čajích se používá sušená a téměř výhradně ve směsích, které posilují její účinek.
Čerstvé květy a listy můžeme používat na odvary k zevnímu užití či do koupele a také v gastronomii
U sedmikrásky sbíráme pro gastronomii listy i květy. Její listová rozeta je podobná listům polníčku. Nejlépe je trhat mladé listy, které mají velmi jemnou chuť. Starší byliny chutnají nahořkle nebo ostře.
Sedmikrásky v oleji
Jemná vůně sedmikrásek se elegantně propojí s ořechovým aroma olivového oleje.
Provoněný olej můžete použít na těstoviny nebo rýži, ale hodí se skvěle také večer ke chlebu
a vínu. Recept můžete připravit pouze ze sedmikrásek nebo s dalšími ingrediencemi
Suroviny
10 g květy sedmikrásky, 5 stroužků česneku, 3 sušená rajčata, 1 kousek chilli papričky,
sůl a kvalitní olivový olej
Postup
Všechny ingredience kromě olivového oleje dáme do hrnce a 5 minut povaříme ve slané vodě. Stáhneme z ohně a necháme dalších 5 minut louhovat. Vodu slijeme a necháme zchladnout. Směsí naplníme uzavíratelnou sklenici a zalijeme olivovým olejem.
Sirup ze sedmikrásky proti kašli
Dvě sklenice čerstvých kvítků sedmikrásky a jeden a půl sklenice třtinového cukru smícháme dohromady. Necháme odležet v pokojové teplotě do druhého dne. Po uležení přendáme do čisté, skleněné nádoby a necháme v lednici. Sirup zde vydrží tři až čtyři měsíce.
Obklady ze sedmikrásky
Dvě hrsti čerstvých květů nebo jednu hrst sušených květů sedmikrásky zalijeme ½ litrem horké vody. Čerstvou bylinu musíme ještě 1-2 minuty povařit. Necháme 10 minut odstát a pak v odvaru namočíme čisté pláténko nebo obinadlo a přikládáme na postižené místo. Přikryjeme další vrstvou suchého plátna či bavlněného ručníku a necháme 20 minut působit. Takto opakujeme 2-3x denně.
Koupele ze sedmikrásky
Čtyři hrsti čerstvých květů nebo dvě hrsti sušených květů sedmikrásky zalijeme 1 litrem horké vody. Čerstvou bylinu musíme ještě 1-2 minuty povařit. Necháme 10 minut odstát a pak odvar nalijeme do vany napuštěné teplou vodou. Koupel trvá 15-20 minut. Po ní se neotíráme, ale zabalíme se do plátěného prostěradla a deky a dalších 30 minut odpočíváme.
Sedmikráska má sedm krás!