Šalvěj lékařská

Šalvěj lékařská

Salvia officinalis
Sbíraná část
list a nať
Podporuje
hormonální rovnováhu, menopauzální a premenstruační komfort, normální trávení, antioxidační procesy v těle, imunitní systém, normální funkce dýchacího systému, normální stav kostí a kloubů

Kdo zná Saxanu, vzpomene si určitě i na odvar z babského ucha, tedy ze šalvěje přeslenité. Rod šalvějí zahrnuje na 900 druhů rostoucích ve všech částech Starého a Nového světa. My se zaměříme na šalvěj lékařskou, která má nejvyšší obsah účinných látek a pro použití v bylinkářství je tedy nejzajímavější.

Polokeř s fialovými květy

Hustě šedoplstnatý polokeř, dorůstající do výšky až 70 centimetrů. Kořen je velice bohatě větvený. Lodyhy přímé, jen zřídka větvené, rovnoměrně olistěné. Řapíkaté listy jsou jemně zubaté, na bázi klínovité, mají podlouhle vejčitý až vejčitě kopinatý tvar (dlouhé 35–80 mm, široké 8-20 mm). Dvoupyské květy jsou uspořádány v chudé lichopřesleny. Mají fialovou (zřídka bílou) korunu. Kvete od května do července.

Planě roste jen zřídka

Původní je v jižní Evropě a Malé Asii. U nás je pěstovaná na zahrádkách jako léčivka nebo jako okrasná rostlina. Zplaňuje jen řídce. Roste kolem cest, v křovinách, na lesních světlinách, na skalnatých výslunných stráních, také na silně ruderalizovaných místech.

Využívá se ve farmacii i v kuchyni

Ve středověku byla známa především šalvěj větší a menší. V použití se mezi nimi nedělaly rozdíly. Už tenkrát byla rostlina častou součástí zahrad. Mattioli ve svém herbáři píše: „Šalvěj je velmi vzácná a k mnohým věcem užitečná bylina. Slouží v lékařství, kuchařství, ve sklepích, lidem chudým i bohatým.“ Odvar z jejích listů se už tenkrát doporučoval užívat při problémech s dýchacím systémem nebo trávením. V dobách Římské říše se šalvěj používala pro podporu plodnosti u žen. Suchá utlučená šalvěj se používala a stále používá jako koření do pokrmů.

U většiny druhů z rodu Salvia najdeme v zastoupení účinných látek ve významném množství silice. Právě kvůli těmto silicím a jejich vysokému obsahu pěstujeme především šalvěj lékařskou a muškátovou, která je známá pro svou libou levandulovou vůni.

Pro své léčivé účinky je šalvěj lékařská hojně používaná ve farmaceutickém průmyslu. Je součástí léčivých čajových směsí (např. Diabetan, Pulmoran). Pro své antiseptické účinky je používána i k dezinfekci (např. Florsalmin). Pro své aroma je přidávána do směsí koření.

Má vnitřní i vnější užití, ale jen krátkodobě

Ideální doba pro sběr listů je těsně před květem, tedy někdy v období květen až červen, v poledních hodinách, za suchého počasí. Vlhké listy by při sušení hnědly. Sušíme pokud možno rychle ve stínu, rozkládáme jen do tenkých vrstev. Umělá teplota při sušení by neměla překročit 35 °C. Delším skladováním silice postupně ubývá.

Vnitřně užíváme nálev ze čtyř čajových lžiček řezané drogy na dva šálky vody.

Zevně používáme při kloktání dutiny ústní nebo ve formě obkladů.

V průmyslovém zpracování se silice získává destilací z natě.

Šalvěj obsahuje jedovatý thujon, tudíž nesmíme její užívání přehánět. Doporučuje se užívat jen krátkodobě a v rozumných dávkách.

Obsah účinných látek

  • silice (thujon, salviol, cineol)
  • třísloviny
  • oxyterpenové kyseliny
  • estrogenní hormony
Šalvěj lékařská | Serafin byliny

Produkty, které obsahují Šalvěj

Potřebujete poradit s vašimi bolístkami?
Nahrajte nám zprávu na Whatsapp (tel. číslo +420 720 680 451). Sdělte nám, co vás trápí a nezapomeňte uvést váš věk a jaké užíváte léky. Rádi se Vám ozveme.
Případně můžete zaslat dotaz na poradna@serafinbyliny.cz nebo kontaktovat některou z našich poradkyň.
Odborné poradenství