Řimbaba obecná

Řimbaba obecná

pyrethrum parthenium
Sbíraná část
kvetoucí nať
Podporuje
migréna, menstruace, oběhová soustava

Řimbaba pochází z jihovýchodní Evropy, u nás se pěstuje jako okrasná rostlina a v teplejších oblastech zplaňuje. 

Tato aromatická trvalka s přímou lodyhou, dorůstající až jeden metr výšky, větvenou, hranatou. Dolní listy jsou řapíkaté, horní přisedlé, všechny v obrysu vejčité, peřenosečné až lichozpeřené, s 1 až 5 jařmy přenoklaných úkrojků.Choholík je řídký, s 15 až 20 dlouze stopkatými úbory, terčové, oboupohlavní květy jsou žluté, jazýčkové květy samičí bílé. Plodem je milimetrová nažka.

Používá se kvetoucí nať sbíraná na počátku rozkvětu. Nať se může usušit, je možné z ní vyrobit tinkturu nebo se může nasekat a zmrazit v ledových kostkách.

Tradice

Anglické jméno vzniklo z "feverfew", a to proto, že se v dávných dobách používala na snížení horečky a odstranění bolestí hlavy. První se ní ní zmínil Dioskoridés, který popsal její léčivé vlastnosti.. V 17. století se používala do mastí na odstranění pih a jiných kožních vad.

Nálev z listů rozetřený na kůži může působit jako přírodní repelent proti hmyzu. Je možné jej používat také k vyplachování dutiny ústní při zánětu dásní a po extrakci zubu.

Plackami z listů se ošetřují pohmožděniny, akné, drobné rány po bodnutí hmyzem.

V současné době probíhají výzkumy s touto zajímavou rostlinou. Podle nich se ukazuje, že osobám, které denně jedly malé množství čerstvých listů se snížil výskyt migrenózních záchvatů.

Řimbaba umí uvolnit a roztáhnout drobné cévky po těle a i v oblasti hlavy.

Důležité je vědět, že řimbaba není vhodná pro těhotné a kojící ženy.

Troška magie

Řimbaba je bylinou letního slunovratu, a proto se v této době přidávala do kadidla a jejími květy se zdobil posvátný oltář. Listy se pojídaly ve stresových situacích, a by uklidnily celý organismus.

Veselé ledové kostky

Do formičky na led vložte čerstvé kvítky řimbaby, přidejte k nim lístek máty a kousek lesního ovoce ( malinu, borůvku). Vše zalijte vodou a nechte zmrazit.

V letních měsících uvařte letní čaj. Nalijte jej do průhledného džbánu a do vlažného nápoje dejte veselé kostky ledu s bylinami.
Řimbaba obecná | Serafin byliny

Serafin produkty, které obsahují Řimbabu obecnou:

Související články

Potřebujete poradit s vašimi bolístkami?
Nahrajte nám zprávu na Whatsapp (tel. číslo +420 720 680 451). Sdělte nám, co vás trápí a nezapomeňte uvést váš věk a jaké užíváte léky. Rádi se Vám ozveme.
Případně můžete zaslat dotaz na poradna@serafinbyliny.cz nebo kontaktovat některou z našich poradkyň.
Odborné poradenství