Řepík lékařský

Řepík lékařský

Agrimonia eupatoria
Sbíraná část
nať
Podporuje
normální činnost jater, vylučování, normální funkce močové soustavy, imunitu, normální funkci dýchacích cest, normální stav pokožky, normální trávení a fungování žlučníku, normální činnost oběhové soustavy

Vysoká bylina se žlutými květy

Zlatě kvetoucí svíce, která roste do výšky někdy až 150 centimetrů. Lodyha přímá, tuhá, někdy větvená, drsně chlupatá. Listy jsou většinou nahloučeny ve spodní části, jsou přetrhovaně lichozpeřené, mají tmavě zelenou barvu na líci, na rubu jsou šedé a plstnaté. Jejich lístky jsou většinou vejčitého až eliptického tvaru s tupými až ostrými zuby po celém okraji. Koncový lístek je nepatrně větší než ostatní.

Asi tak padesát zlatožlutých kvítků tvoří jediný klasovitý hrozen. Jen vzácněji je hroznů více. Kvete od července do září.

Upřednostňuje teplo a stín

Vyskytuje se v Evropě a na Sibiři. Zavlečen byl na Azory, do Severní Ameriky, na Nový Zéland a do jižní Afriky. U nás roste od nížin až do podhůří. V horách se vyskytuje jen výjimečně. Hojnější je spíše v teplejších částech naší země.


Najdeme ho kolem lesů, na mezích, suchých loukách, v keřnatých porostech, kolem vinic, cest, v ovocných sadech, lomech. Vyhledává stinné až polostinné polohy, půdy suché a svěží, bohaté na živiny, ale chudé na dusík.

Užití v lidovém léčitelství

Používání řepíku je známé už z dob Plinia Staršího v Římské říši. V Mattioliho herbáři je řepík popsán pod názvem řepíček čili starček. Doporučoval vařit řepík ve vodě nebo ve víně. Pití této pálené vody pomáhalo při zacpání jater a také při dalších neduzích. Odvar z kořene se používal při výrobě pastilek, které prodávali v lékárnách na posílení jater. Zevně se používaly obklady z listů se starým vepřovým sádlem a pomáhaly hojit rány. Odvar se používal v léčivých koupelích. Své užití měly i hojivé masti z řepíku. Bylina vložená pod polštář prý přiváděla na člověka dřímotu.

Nať je významnou složkou bylinných čajů. Poskytuje i cennou drogu při výrobě léčiv.

Stejné léčivé vlastnosti má i řepík vonný, který se také sbírá v přírodě a také často pěstuje v zahradách a ve speciálních polních kulturách. Pěstují se i různé kultivary, které mají mnohem vyšší množství tříslovin a dalších účinných látek, například odruda Topas.

Sbírá se kvetoucí nať na nálev či odvar

Od července do září můžeme sbírat kvetoucí nať i s přízemními listy. Nesbíráme překvetlé rostliny a lodyhy silnější než 5 mm. Nať sušíme ve stínu buď zavěšenou ve svázaných kyticích, nebo rozloženou ve vrstvách. Při umělém sušení by teplota neměla překročit 40 °C.

Vnitřně užíváme ve formě nálevu (2 čajové lžičky na šálek vroucí vody, 25 minut louhujeme). Pro vnější použití připravujeme odvar.

Obsah účinných látek

  • třísloviny (v listech až 5 %)
  • flavonová barviva a fytoncidní látky
  • silice

Řepík lékařský | Serafin byliny

Produkty obsahující Řepík

Potřebujete poradit s vašimi bolístkami?
Nahrajte nám zprávu na Whatsapp (tel. číslo +420 720 680 451). Sdělte nám, co vás trápí a nezapomeňte uvést váš věk a jaké užíváte léky. Rádi se Vám ozveme.
Případně můžete zaslat dotaz na poradna@serafinbyliny.cz nebo kontaktovat některou z našich poradkyň.
Odborné poradenství