Kudzu - Puerarie laločnatá
Obsah účinných látek:
isoflavonoidy (puerarin, daidzein, daidzin, genistein)
kyselina máselná, glutamová, asparagová
adenin (dříve B4)
minerály: fosfor, vápník, železo
Houževnatá, nenáročná, keřovitá rostlina z čeledi bobovitých. Původem je z Asie, nejspíš z Číny nebo Japonska. Má nachově zbarvené hroznovité květy, trojčetné velké listy, plody v podobě chlupatých lusků. Dřevitá lodyha dorůstá až desítky metrů a připomíná liánu, drží ji velký hlízovitý kořen.
V lidovém léčitelství, v Ajurvédě a tradiční čínské medicíně jsou její kladné účinky známé už po tisíciletí. Samozřejmě její význam prorůstá i dál na západ. Dnes se hojně vyskytuje i na jihu USA, kde se z původně prospěšné rostliny stal invazivní problém číslo jedna. Rostlina je plná škrobů a byla hojně využívaná na pastvinách jako zdroj obživy dobytka v těžkých časech, jako zelené hnojení, nebo krycí rostlina.
Její denní přírůstek bývá až čtvrt metru. Je schopná obepnout a doslova spolknout vše, co jí přijde do cesty a neuteče. Původním rostlinám, dokonce i statným stromům, zastíní přísun blahodárných slunečních paprsků, zláme větve, někdy je i vyvrátí a zub času potom vykoná své. Obrostlé stavby, mosty a budovy pak někdy působí jako kulisy z Knihy džunglí. Vzniká neúprosná, zelená poušť. Ne nadarmo se v USA vžil název „Vinná réva, která snědla jih.“ Její globální reputace je aktuálně ovlivněna hlavně tématem invaze. Přes všechno má kudzu stále pro člověka svůj nepomíjivý význam.
To hlavní schovává hluboko pod zemí. Je to právě hlízovitý kořen, který je alkalický, plný zdraví prospěšných látek, neobsahuje lepek ani laktózu. Jeho zpracování bylo historicky dosti namáhavé. Škrob se získával zdlouhavým vymýváním a následným sušením. Kořen se také drtil, sušil a mlel. Dnes je v dostání ve formě škrobové moučky, mletého prášku, v kapslích, stejně tak nařezaný, nebo v celku. Extrakt z kořene se používá v lidovém léčitelství i tradiční čínské medicíně.
Kořen kudzu je využitelný i v kuchyni. Hlízy se dají péct, dusit i smažit. Dělá se z nich mouka, jako zdravější alternativa k pečení. Přidává se do polévek, které jsou zvláště účinné po kocovině. Silně koncentrovaný škrob, extrahovaný z kořene, se pak užívá k zahuštění omáček, polévek a pudinků. Jeho hlavní devizou je jeho nízká kalorická hodnota a tedy i dietní předpoklady. Obecně je kudzu známá jako doplněk v hubnoucích kúrách.