Perila křovitá
Perilla frutensis
Sbíraná část
kvetoucí nať nebo samotné listy
Podporuje
snížení produkce cytokinu, produkce specifických protilátek (alergie), normální funkci dýchacího systému, nervovou rovnováhu a koncentraci
Pro většinu našinců je perila známá spíše v gastronomii než kdekoliv jinde. Kdo má rád vietnamskou kuchyni, ten se určitě setkal s fialovou “kopřivou” s vůní máty. Častěji a častěji můžeme perilu vídat i na zahrádkách. Je skvělým doplňkem k masům, rybám, rýži a také do polévek. Může se smažit i dusit nebo se čerstvá přidává do svěžích salátů. Mimo to všechno má přínos také pro naše zdraví.
Popis
Rostlina dorůstá do výšky až 100 cm. Stonek je chlupatý, čtverhranný. Listy jsou protistojné, oválné, zoubkaté, 8-12 cm dlouhé, 5-9 cm široké se špičatým koncem a dlouhým řapíkem. Květy jsou drobounké, fialové, vyrůstají na koncích větviček. Plodem je asi 2 mm velký, šedohnědý schizokarp.
Rozšíření a ekologie
Je původem z Asie, kde se vyskytuje v Číně, Japonsku, Koreji a Indii. V Evropě se pěstuje jako okrasná a kořenící rostlina.Preferuje slunná stanoviště s lehkou, dobře propustnou půdou. Je odolná vůči chladu a suchu. Lze ji pěstovat i v našich končinách, není příliš náročná. Pokud má dostatek vhodného prostoru, množí se samovýsevem. Při prvních výsevech počkáme na jarní prohřátou půdu.
Užití v léčitelství
Ve východní medicíně má perila dlouhověkou tradici. Dle tradiční čínské medicíny rozhýbává čchi a uvolňuje střed, odstraňuje také otravu z ryb a krabů. Hojně se užívala při problémech s dušností.Sběr a úprava
Sbíráme kvetoucí nať nebo samostatné listy (největší sílu bude mít těsně před rozvitím květů), které pak sušíme ve stínu při teplotě do 40°C. V původních oblastech se trhají celé olistěné lodyhy, z kterých se pak jen odeberou usušené listy. Perilu používáme v nálevech ve směsích nebo samostatně.Zajímavosti a tipy
-
V Japonsku se perilka křovitá nazývá shiso a je jednou z nejpopulárnějších kořenících rostlin.
- Perila křovitá je také považována za afrodiziakum.
- je bohatým zdrojem vitamínů a minerálů, například železa, vápníku a hořčíku.
- Ze semen se lisuje velmi kvalitní olej, který se používá pro výrobu fermeží. Ty se pak často používají pro nátěry lodí.
Obsah účinných látek
- flavonoidy
- perillylalkohol
- karotenoidy
- omega-3 mastné kyseliny
Potřebujete poradit s vašimi bolístkami?
Nahrajte nám zprávu na Whatsapp (tel. číslo +420 720 680 451). Sdělte nám, co vás trápí a nezapomeňte uvést váš věk a jaké užíváte léky. Rádi se Vám ozveme.
Případně můžete zaslat dotaz na poradna@serafinbyliny.cz nebo kontaktovat některou z našich poradkyň.
Odborné poradenství