Medvědice lékařská

Medvědice lékařská

Arctostaphylos uva-ursi
Sbíraná část
list
Podporuje
normální hladinu cukru v krvi, přirozenou obranyschopnost, odolnost, normální funkci močového měchýře a ledvin, antioxidační procesy v těle

Medvědice je na první pohled velice podobná brusince. Liší se hlavně v listech, kde brusinka má na spodní straně tečky, kdežto lístky medvědice jsou oboustranně žilkaté. Svým českým i latinským názvem odkazuje na medvěda, který si rád pochutnává na jemně kyselých plodech. My bychom se ale nebáli tvrdit, že za jejím názvem se schovává velká léčivá síla, doslova medvědí.

V severských zemích používali Laponci plody medvědice na vydělávání kůží, též sloužily k jejich potravě. U nás roste jen vzácně, a proto je také chráněná. Její schopnosti se uplatňují zejména u močových cest. Droga ale není vhodná pro dlouhodobé užívání a vysoké dávky mohou poškodit játra.

Stálezelený keřík s listy ve tvaru pádla

Vždyzelený, malý, bohatě větvený, poléhavý keřík, který dorůstá výšky až 25 centimetrů. Jeho větve se plazí po zemi do vzdálenosti klidně i jednoho metru. Kořeny jsou provazovité.

Úzce obvejčité listy připomínají svým tvarem pádlo, z obou stran jsou síťkovitě žilnaté, kožovité a na okrajích jemně pýřité. Na líci jsou tmavé, na rubu bledší.

Květenství je uspořádané do chudého, převislého hroznu, nejčastěji tvořeného ze tří až sedmi květů. Květy mají zelenavě bílou nebo růžovou barvu, jsou kratičce stopkaté. Plod je tmavě červená, kulovitá peckovice nakyslé chuti. Kvete v dubnu a květnu.

Roste i v Grónsku a na Islandu, u nás jen vzácně

Vyskytuje se v Evropě včetně Islandu a Britských ostrovů. Na jihu pouze v izolovaných areálech od jihovýchodního Španělska po Balkánský poloostrov. Na severu zasahuje do Skandinávie. Rozšíření směrem na východ sahá přes Karpaty až k Uralu. Izolovaně roste na Kavkazu. V Asii od západního Sibiře po Sachalin. Vyskytuje se i v Severní Americe a v jihozápadním Grónsku.

U nás roste vzácně. Známé jsou lokality kolem středního Povltaví, ve Džbánu, Českém středohoří a na Dokesku (pahorkatiny až podhůří). Na Slovensku roste zejména v horských pásmech.

V našich oblastech roste především na skalnatém podloží v reliktních Borech nebo na bezlesých skalách a sutích, na silikátových, vzácně i bazických horninách. Výjimečně se vyskytuje na přesypových píscích nebo ve vřesovinných borech.

U nás se sbírat nesmí

Listy se sbírají sdrhováním a to prakticky po celý rok, nejlepší doba je jaro a podzim. Poté se suší na slunci nebo ve stínu. U nás je medvědice chráněná a sbírat se nesmí, droga se dováží. Pozor je třeba dát na to, že listy medvědice se někdy falšují za listy brusinky nebo listy zimostrázu, které samozřejmě nemají požadované léčivé vlastnosti. Nejčastěji se droga používá v nálevu, dvě čajové lžičky na šálek horké vody, pije se obden.

Obsah účinných látek

  • arbutin (až 11%),
  • metylarbutin třísloviny (až 15%)
  • flavonoidy (isokvercetin)
  • fytoncidní látky
Medvědice lékařská | Serafin byliny

Produkty, které obsahují Medvědici lékařskou:

Potřebujete poradit s vašimi bolístkami?
Nahrajte nám zprávu na Whatsapp (tel. číslo +420 720 680 451). Sdělte nám, co vás trápí a nezapomeňte uvést váš věk a jaké užíváte léky. Rádi se Vám ozveme.
Případně můžete zaslat dotaz na poradna@serafinbyliny.cz nebo kontaktovat některou z našich poradkyň.
Odborné poradenství