Mateřídouška úzkolistá

Mateřídouška úzkolistá

Thymus serpyllum L.
Sbíraná část
nať
Podporuje
normální funkci trávicího systému, normální funkci dýchacího systému, normální funkci močové soustavy

Mateřídouška, krásné staročeské pojmenování, které má původ v latinském matris animula – mateři dúška. Bylina, která se plazí po písčitých stráních. Krásně voní a také umí člověku podat pomocnou ruku, když jeho zdraví chřadne.

Na světě roste 40–50 druhů mateřídoušky, které jsou rozšířeny téměř po celé Eurasii. Středoevropské druhy jsou vzájemně blízce příbuzné a morfologicky také velice podobné.

Kvete fialovými kvítky v pozdním létě

Mateřídouška úzkolistá roste ve formě nízkých keříků. Je vysoká až deset centimetrů.
Kořen je dřevnatý a bohatě větvený. Stonek se plazí po zemi, je zakončený nekvetoucím vrcholem. Průběžně ze stonku vyrůstají květonosné větve Ty jsou stejnosměrně chlupaté a tupě čtyřhranné.
Listy jsou krátce řapíkaté nebo zcela přisedlé, mají úzce eliptický až kopinatý tvar, na rubu zapuštěné žlázky a dlouhé chlupy. Květy jsou uspořádané v krátkém kulovitém lichoklasu, mají světle fialovou barvu, jsou drobné a pyskaté.

Mateřídouška kvete od července do září. Plody jsou světle hnědé, kulovité tvrdky.

Mateřídoušku najdeme v písčitých půdách

Vyskytuje se v severní a střední Evropě. Od Holandska přes Německo, Polsko, Bělorusko do severozápadních evropských oblastí Ruska. Izolovaněji se pak vyskytuje v ČR, na Slovensku, v Maďarsku, v Rakousku, v Anglii a Francii.

U nás se vyskytuje v oblastech Polabí, v severních a západních Čechách, na Třeboňsku a na jižní Moravě. Tedy všude tam, kde převládají písčité substráty. V těchto oblastech bývá častým druhem, s až masovým výskytem.

Jde o druh, který je závislý na píscích nebo písčitých minerálně chudých půdách. Zpravidla se jedná o slabě kyselé až neutrální, nehumózní půdy. Nepotřebuje tolik živin. Roste při hranách pískovcových skal, na písčitých okrajích borů.

Užívala se v lidovém léčitelství a její působení zkoumají i novodobé studie

O mateřídoušce si přečteme už u Vergilia. V minulosti se totiž přidávala mateřídouška do jídla žencům, tedy mužům, kteří kosili trávu a porosty, aby je ochránila před jedovatými živočichy. Také se mateřídouškou vykuřovaly místnosti a budovy, v kterých pak prý nezůstali žádní jedovatí hadi.
Středověký lékař Mathiolli popisuje recept, kde se mateřídouška vaří s lékořicí nebo s medem, s anýzem a vínem. Tento nápoj pak “čistil prsa od drsného kašle, krotil bolestné kapavé močení a studenou řezavku.”

Dnešní použití mateřídoušky v léčitelství a také v medicíně má podobný charakter jako v historii. Známý je například sirup proti kašli – Benephorin. Dnešní studie potvrzují její podporu přirozených funkcí dýchacího, močového i trávicího systému člověka.

Netrhá se ručně, ale seřezává se horní část natě

Mateřídouška se sbírá seřezáváním horní části natě. Netrhá se ručně, jelikož by to rostlinu ničilo a také špinilo. Sbírá se v období krátce před rozkvětem a i v květu. Nať se dále suší ve stínu, nebo v sušárně. Teplota by ale neměla překračovat 35 °C. Pokud nať usušíme správně, má krásnou aromatickou vůni a nahořklou chuť. Uchováváme samozřejmě v suchu, v dobře uzavřených nádobách.
Droga je častou součástí různých sirupů, čajových směsí nebo kapek.

Nálev si můžeme připravit z jedné lžičky řezané drogy, kterou přelijeme šálkem vroucí vody a necháme minimálně dvacet minut vyluhovat. Následně můžeme pít třikrát až čtyřikrát denně.
Výluh či odvar lze používat při kloktání a vyplachování úst. Známé jsou i mateřídouškové koupele, které jsou posilující a dezinfekční.

Využívá se i v kosmetice a může mít nežádoucí vliv na štítnou žlázu
Zajímavostí je, že využití nachází i v kosmetice. Mateřídoušková silice se přidává do pleťových vod, do mýdel i šampónů a do různých krémů.
Je také dobré vědět, že účinné látky v mateřídoušce mohou mít nežádoucí vliv na štítnou žlázu. Proto je v tomto smyslu nutná obezřetnost

Obsah účinných látek

    •  silice a v nich obsažené monoterpenoidy (tymol, linalool, karvakrol apod.)
    • třísloviny
    • flavonoidy
    • hořčiny
    • kyselina ursolová
    Mateřídouška úzkolistá | Serafin byliny

    Produkty, které obsahují Mateřídoušku

    Potřebujete poradit s vašimi bolístkami?
    Nahrajte nám zprávu na Whatsapp (tel. číslo +420 720 680 451). Sdělte nám, co vás trápí a nezapomeňte uvést váš věk a jaké užíváte léky. Rádi se Vám ozveme.
    Případně můžete zaslat dotaz na poradna@serafinbyliny.cz nebo kontaktovat některou z našich poradkyň.
    Odborné poradenství