Jitrocel Kopinatý

Jitrocel Kopinatý

plantago lanceolata l.
Sbíraná část
list
Podporuje
střeva, mikrobiální rovnováha, imunita, dýchání, střevní mikroflóra, klouby, očista, játra

 Jitrocel kopinatý patří k osvědčeným a dlouho známým léčivým rostlinám. Potvrzuje to i množství lidových názvů, které obdržel – beraní nebo psí jazyk, dokonce olověný jazyk či čelník nebo svalník. Staří Řekové tuto rostlinu pojmenovali sedmižeberní, neboť jitrocel kopinatý má opravdu sedm žeber. Řekové i Římané ho hojně používali při oparech, kožních infekcích, ale také jako protijed při pokousání vzteklinou napadeným psem. Jitrocel obvykle roste u cest a stezek, což ho předurčilo stát se bylinkou poutníků už ve středověku. 

Jitrocel kopinatý patří do čeledi jitrocelovitých. Vyskytuje se jako divoce rostoucí rostlina v polních kulturách, ale vzhledem k velké spotřebě ve farmaceutickém průmyslu je i pěstován. Sbírají se listy , které obsahují tzv. irinoidní glykosidy, jejichž obsah se mění podle stáří rostliny. Dále obsahuje fenylethanoidy, slizy, flavonoidy, tříslové kyseliny, kumariny nebo i minerální látky, jako je kyselina křemičitá, zinek a draslík. Vnitřně se používá ve formě nálevu nebo sirupu.

Jitrocel patří mezi tzv. slizové byliny. Slizy působí ochranně a hojivě v oblasti sliznic dýchacího a trávicího ústrojí. Jitrocel kopinatý je ideální bylinou při problémech v oblasti horních cest dýchacích. Tradiční jitrocelové sirupy pomáhají dětem i dospělým při kašli a problémech s dýcháním.

Díky bylinným slizům omezujícím kontakt sliznice trávicího traktu s vlastními trávicími šťávami, má pozitivní vliv při zánětech v oblasti jícnu, žaludku a střev. Slizy ovšem reagují s konzervanty a proto se doporučuje využívat hlavně sirup nebo sušený list.

Zevní užití: už naše babičky věděly, že na každou ranku je dobrý list jitrocel. Čerstvé listy jitrocele se přikládají na krvácející rány, které pomáhají hojit. Přikládají se i na malé vřídky nebo hnisavé rány. Jitrocel umí "vytáhnout hnis a zánět" z rány a pomoci tak k rychlejšímu hojení.

Z jitrocele se dále vyrábí celá řada oblíbených sirupů, kde se vyskytuje jitrocel samostatně nebo v kombinaci s jinými bylinami.

Jitrocel Kopinatý | Serafin byliny

Serafin produkty, které obsahují Jitrocel kopinatý:

Jitrocel | Serafin byliny
421 Kč
90 ks kapslí
Produkt není momentálně dostupný
Psyllium s přírodním aromatem – pomeranč | Serafin byliny
109 Kč
100 g
Produkt není momentálně dostupný

Související články

Potřebujete poradit s vašimi bolístkami?
Nahrajte nám zprávu na Whatsapp (tel. číslo +420 720 680 451). Sdělte nám, co vás trápí a nezapomeňte uvést váš věk a jaké užíváte léky. Rádi se Vám ozveme.
Případně můžete zaslat dotaz na poradna@serafinbyliny.cz nebo kontaktovat některou z našich poradkyň.
Odborné poradenství