Jinan dvoulaločný

Jinan dvoulaločný

Ginkgo biloba L.
Sbíraná část
listy, jádra semen
Podporuje
krevní oběh, periferní oběhový systém – zrak a sluch, normální činnost mozku, paměť, kognitivní funkce, fyzické a duševní zdraví, duševní rovnováha, mikrocirkulace krevního systému, pocit těžkých nohou, metabolismus cholesterolu, antioxidační procesy

Asijský posvátný strom. Národní strom Číny. Žijící fosilie, jejíž počátky spadají až do prvohor. Jediný žijící zástupce celého řádu.

 • Jinan dvoulaločný, po celém světě známý jako ginkgo biloba, je strom pevně ukotvený v lidské kultuře. Je oblíben pro své léčivé účinky, stejně tak pro svou dlouhověkost, nezdolnou sílu, krásu rozložité koruny a ojedinělý tvar listů.

  Popis rostliny

  Dlouhověký strom, který dorůstá výšky až 40 metrů. Dvoudomý anemogam (opylení pomocí větru). Řadí se mezi nahosemenné rostliny, vývojově má nejblíže k jehličnanům. Jeho koruna je kuželovitá, nebo široce rozložitá. Borka je šedá, u starších stromů hluboce brázditá. Brachyblasty silné a dlouhé (až 4cm). Poznávacím znamením jsou dlouze řapíkaté dvoulaločné listy s klínovitou čepelí v obrysu, které mohou být i třílaločné, nebo bez laloků. Kulovitá semena jsou asi dva centimetry velká, ve zralosti žlutá a nepříjemně zapáchající.

  Odolný strom v chrámových komplexech

  Roste reliktně na území jihovýchodní Číny. Všude jinde je odpradávna pěstován. V Evropě roste nejstarší jinan v Nizozemsku v Utrechtu, kde byl vysazen v roce 1730. V Čechách jsou první zmínky o výsadbě datovány rokem 1809 a to v Hluboši v zámeckém parku.

  Nevyhovuje mu trvalý stín. Jinak se jedná o velice odolný strom, který snese velké mrazy, ale i vysoké teploty. Ve své domovině roste roztroušeně v listnatých lesích. V Japonsku je častou součástí chrámových komplexů. U nás je ozdobou parků a velkých zahrad.

  Využití v tradiční čínské medicíně

  V tradiční čínské medicíně se jedná o známou a často opisovanou léčivou rostlinu. Historické zmínky tedy sahají až tisíce let do minulosti. Podobnou posvátnou auru má vybudovanou i v Japonsku a Koreji. Dnešní moderní medicína podrobuje extrakt z ginkgo biloba stále dalším studiím. Ozřejmují se funkce a procesy účinných látek, stejně tak další nové směry užití pro léčbu člověka.

  Extrakty z listů a pupeny

  Od jara až do časného léta se sbírají listy, z kterých se dále získává extrakt. Sbírají se i pupeny pro výrobu tinktur. Samostatné listy se nakládají do lihu jako kapky, také se z nich dělají nálevy a odvary. Na podzim se pak sbírají plody a následně upravují jejich jádra (známá pochoutka v Číně a Japonsku).

  “Stříbrná meruňka”, která přežila Hirošimu

  Jinan je vysoce odolný. Zvládá klimatické změny, odolává chorobám, znečištěnému ovzduší, nízkým teplotám. Opisuje se legenda o jinanu, který přežil atomový výbuch v Hirošimě a jako jediná živoucí zeleň tehdy vyčníval v troskách lidské tragédie. Přesto je jeho rod na ústupu a v současné době zažívá nejspíš už zimu svého pravěkého života.

  Svou báseň mu věnoval Johann Wolfgang von Goethe, list jinanu mu symbolizuje dvě části spojené v jednu, přátelství a jednotu dvou milujících se lidí.

  Jméno gink-go znamená v překladu stříbrná meruňka.

  Jaroslav Foglar používá symbol jinanu ve své trilogii ze Stínadel, zjednodušeným názvem gingo.

  Obsah účinných látek

  • flavonoidy (ginkgo-flavonoidové glykosidy)
  • terpeny (ginkgolidy)
  • bilobalid


Jinan dvoulaločný | Serafin byliny

Produkty, které obsahují Jinan dvoulaločný:

Potřebujete poradit s vašimi bolístkami?
Nahrajte nám zprávu na Whatsapp (tel. číslo +420 720 680 451). Sdělte nám, co vás trápí a nezapomeňte uvést váš věk a jaké užíváte léky. Rádi se Vám ozveme.
Případně můžete zaslat dotaz na poradna@serafinbyliny.cz nebo kontaktovat některou z našich poradkyň.
Odborné poradenství