Hluchavka bílá
Podobnost s kopřivou je veliká, avšak tahle bylinka nežahá. Společným rysem by mohl být léčivý potenciál a jejich plevelný dojem v opuštěných zahradách. Hluchavka má krásné bílé květy, jež jsou plné sladkého nektaru, který láká nejen hmyzí opylovače, ale také mlsné jazýčky našeho mládí. Takový hluchavkový čaj je potom jedním z těch nejlahodnějších bylinných čajů vůbec.
Popis
Je to vytrvalá bylina, která dosahuje výšky obvykle 20 až 60 centimetrů. Lodyhy jsou přímé, nevětvené a hranaté. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, vejčité až srdčitého tvaru s vroubkovanými okraji, jemně chlupaté. Bílé trubkovité květy jsou uspořádány v lichopřeslenech, listeny se podobají listům. Koruna je dvoupyská, kalich pětizubý, prašníky černé. Plodem jsou tvrdky vejčitého tvaru. Kvete od dubna do listopadu.
Rozšíření a ekologie
Roste téměř v celé Evropě. Areál jejího rozšíření se táhne až do Asie. Zavlečena byla i na Nový Zéland, Island a do Severní Ameriky. U nás ji najdeme na celém území. Roste na rumištích, skládkách, v příkopech u cest, při okrajích lesů, jako plevel na zanedbaných zahradách. Vyhovují jí bohaté vlhké půdy.
Užití v léčitelství
Hluchavka byla známá již v antické římské říši a byla používána v tradičním léčitelství té doby. Plinius popisuje, že její listy a květy byly používány k léčbě různých zdravotních potíží, zejména pak k těžším průjmovým onemocněním. Obklady z natě se používaly pro léčbu řezných a bodných zranění.
Středověký lékař Mattioli píše ve svém díle o hluché čili mrtvé kopřivě. V této době se hluchavka používala převážně zevně, pomáhala léčit různé otoky, hnisavé rány, vředy a odřeniny.
Nejcennější jsou květy bílých hluchavek, ale ve starých receptech můžeme často najít použití hluchavky žluté. V praxi můžeme sbírat i květy hluchavky nachové, účinky budou dosti podobné.
V dnešní době víme, že hluchavka působí protizánětlivě a diureticky. Ženám pomáhá v jejich menstruačním období. Tak jako v historii, ale i teď stále hraje důležitou roli při trávicích potížích.
Sběr a úprava
Od května do září sbíráme květní korunu. Kvítky sušíme rychle ve stínu nebo uměle v sušičce, kde by teplota neměla překračovat 35°C. Droga snadno vlhne a hnědne, je pak bezcenná, důležité je dobré uskladnění.
Z květů děláme výhradně nálev (lžička květů na šálek vody). Hluchavkový čaj je oblíbený i pro svou nasládlou chuť, jemnou nevtíravou vůni a zlatavou barvu. Květy se také přidávají do různých urologických čajových směsí.
Do léčivých koupelí pak přidáváme macerát z natě přešlý varem.
Obsah účinných látek:
- slizové látky
- katechinové třísloviny
- silice
- flavonoidy
- biogenní aminy: histamin, tyramin a metylamin