Levandule

Levandule

lavandula
Sbíraná část
květ, nať
Podporuje
relaxace, trávení, spánek, duševní pohoda

Když se řekne levandule hned jako první se mi vybaví vůně u babičky na chalupě ve skříni, kde měla pytlíčky s levandulí proti molům. Tato má představa je na míle vzdálená veřejně známému obrazu francouzské Provence s lány fialové záplavy něžných kvítků. Jak je však možné že převážně všem voní a jen pár jedincům ne? Všichni ji notoricky známe, má nádhernou fialovou barvu a všestranně zklidňující účinek. 

Levanduli můžeme používat jako čerstvou či sušenou bylinu, ale také jako velmi známý a výrazný éterický olej.  Levandulový olej do aromalampy je velmi oblíbený, protože potlačuje stres, očišťuje a povznáší mysl, pomáhá sebevyjádření i harmonizaci reálného života. Jeho vůně také odpuzuje komáry a díky svým antiseptickým vlastnostem ji přidávám do domácí kosmetiky  pro dezinfekční účinky. Snad žádný jiný éterický olej neposkytuje tolik možností použití. Není nic krásnějšího, než se po namáhavém pracovním dni zavřít v koupelně a v teplé bylinkové lázni uvolnit napětí celého dne. Bylinná koupel, to není jen záležitost péče o tělo, je to také relaxace a duševní chvilka času pro sebe sama.

Levandulová koupel

Sušenou levanduli v množství 100 gramů přeliji 1litrem vařící vody a necháme 10 minut louhovat. Poté přecedíme a smícháme nejlépe s 1 lžící hydrofilního oleje, medu nebo s 20ml tučné smetany pro pocit "jako Bohyně". Ne vždy je tolik času na přípravu nálevu. Pro rychlejší postup si do malého hrnku mořské soli, tučné smetany nebo medu přisypeme sušené květy levandule, přidáme 5 kapek éterického oleje levandule a vše přidáme do proudu vody napouštějící se vany. Poté se stačí jen ponořit do příjemně teplé koupele, zapálit si svíčku a vnímat svůj dech.

Aromalampy

Jsou nejjednodušším použitím pro rozptýlení esenciálních olejů do prostoru. Do nádobky na vodu nakapeme 3-8 kapek vybrané esence, záleží na druhu oleje a velikosti pokoje. Pozor na lahvičce se 100 % éterickým olejem by měli být tyto informace: český název, latinský název, země původu, doba expirace (popř. šarže), celé jméno výrobce.  Pak zapálíme v aromalampě svíčku, která ohřívá misku s vodou i olejem, a z ní se odpařují těkavé vonné silice. 

 Aroma masáž

To jedno z největších kouzel Aromaterapie je však masáž. Nemusíme dělat nic, stačí jen dýchat a přijímat hojivou moc doteku. Když není masér tak si můžeme věnovat masáž i samy sobě. Masážní směsí ošetříme celé své tělo po koupeli. Múžeme si i před spaním namasírovat jemným dotykem plosky nohou, kde jsou akupunkturní dráhy celého těla.

Dnešní doba je velice rychlá a tlak který na sebe vyvíjíme stoupá. Naše tělo jen odráží stav, kdy je potřeba se zastavit a jen volně dýchat. Je to jako přijít z velkého města zadýchaný z velkého kopce do malé horské vesničky, kde vše plyne svým tempem a babička vonící po levanduli vítající nás s laskavostí, o nás pečuje a mi jen v klidu vydechneme.

Levandule | Serafin byliny

Související články

Potřebujete poradit?