Levandule

Levandule

lavandula
Sbíraná část
květ, nať
Podporuje
relaxace, trávení, spánek, duševní pohoda

Když se řekne levandule, mnohým se vybaví vůně ve skříních našich babiček, které používaly pytlíčky s levandulí proti molům. Veřejně známý a nyní mnohem rozšířenější je obraz francouzské Provence s lány fialové záplavy něžných kvítků. Levanduli každopádně všichni notoricky známe a to nejen pro její nádhernou fialovou barvu, ale i pro všestranné využití levandule a zejména její zklidňující účinek. 

Levanduli můžeme používat jako čerstvou či sušenou bylinu, ale také jako velmi známý a výrazný éterický olej.  Levandulový olej do aromalampy je velmi oblíbený, protože potlačuje stres, očišťuje a povznáší mysl, pomáhá sebevyjádření i harmonizaci reálného života. Jeho vůně také odpuzuje komáry a díky svým antiseptickým vlastnostem ji přidávám do domácí kosmetiky  pro dezinfekční účinky. Snad žádný jiný éterický olej neposkytuje tolik možností použití. Není nic krásnějšího, než se po namáhavém pracovním dni zavřít v koupelně a v teplé bylinkové lázni uvolnit napětí celého dne. Bylinná koupel, to není jen záležitost péče o tělo, je to také relaxace a duševní chvilka času pro sebe sama.

Levandulová koupel

Sušenou levanduli v množství 100 gramů přelijeme 1 litrem vařící vody a necháme 10 minut louhovat. Poté přecedíme a smícháme nejlépe s 1 lžící hydrofilního oleje, medu, nebo s 20 ml tučné smetany pro pocit "jako Bohyně". Ne vždy je tolik času na přípravu nálevu. Pro rychlejší postup si do malého hrnku mořské soli, tučné smetany, nebo medu a přisypeme sušené květy levandule. Přidáme 5 kapek éterického oleje levandule a vše přidáme do proudu vody napouštějící se vany. Poté se stačí jen ponořit do příjemně teplé koupele, zapálit si svíčku a vnímat svůj dech.

Aromalampy

Jsou nejjednodušším použitím pro rozptýlení esenciálních olejů do prostoru. Do nádobky na vodu nakapeme 3-8 kapek vybrané esence, záleží na druhu oleje a velikosti pokoje. Pozor na lahvičce se 100 % éterickým olejem by měly být tyto informace: český název, latinský název, země původu, doba expirace (popř. šarže) a celé jméno výrobce.  

 Aroma masáž

Jedno z největších kouzel Aromaterapie je masáž s použitím éterického oleje. Nemusíme dělat nic, stačí jen dýchat a přijímat hojivou moc doteku. Když není masér tak si můžeme věnovat masáž i samy sobě. Masážní směsí ošetříme celé tělo po koupeli. Můžeme si i před spaním namasírovat jemným dotykem plosky nohou, tak levandulí oblažíme akupunkturní dráhy celého těla.

Dnešní doba je velice rychlá a tlak, který na sebe vyvíjíme, stoupá. Naše tělo jen odráží stav, kdy je potřeba se zastavit a jen volně dýchat. Levandule a její blahodárné účinky nás v zastavení a zklidnění mohou nesmírně podpořit. 

Levandule | Serafin byliny

Produkty, které obsahují Levanduli pravou:

Související články

Potřebujete poradit s vašimi bolístkami?
Nahrajte nám zprávu na Whatsapp (tel. číslo +420 720 680 451). Sdělte nám, co vás trápí a nezapomeňte uvést váš věk a jaké užíváte léky. Rádi se Vám ozveme.
Případně můžete zaslat dotaz na poradna@serafinbyliny.cz nebo kontaktovat některou z našich poradkyň.
Odborné poradenství