Od 4. 7. máme v Serafinu celozávodní dovolenou. Objednávky, které obdržíme 1. 7. po 10.00 budeme odesílat hned ve čtvrtek 7. 7. 2022. Děkujeme a přejeme hezký den!
Od 4. 7. máme v Serafinu celozávodní dovolenou. Objednávky, které obdržíme 1. 7. po 10.00 budeme odesílat hned ve čtvrtek 7. 7. 2022. Děkujeme a přejeme hezký den!
Bříza bělokorá

Bříza bělokorá

betula pendula
Sbíraná část
míza, list, pupe
Podporuje
ledviny, močové cesty, pročištění, odvodnění, trávení, cholesterol, imunita, hubnutí, detoxikace

Latinský název Břízy, Betula, je spojen s prvním lunárním měsícem keltského kalendáře, okamžikem maximální světelnosti. Svou bílou kůrou a svým listím, skrze které dobře prochází sluneční paprsky, totiž bříza symbolizuje světlo.

Bříza nám nabízí velké využití. Pupeny, listy, míza, větvičky, kůra i dřevo. To vše lidstvo zužitkovává od pradávna. Podívejme se na to blíže.

Březová míza

Březová míza představovala zejména pro severské národy tradiční lék, věřily, že jim přináší zdraví a dlouhověkost. Březová míza se sbírá brzy na jaře, naříznutím vrchní části kůry. Míza postupně odkapává ve formě čiré tekutiny lehce nasládlé chuti. Březová míza je velmi silným čistícím a revitalizujícím přírodním prostředkem, je bohatá na cukr, organické kyseliny, enzymy, vápník, magnesium, železo a další cenné vitamíny a minerály. Její užívání napomáhá normální funkci ledvin, močovému ústrojí, při celkové detoxikaci i jako podpora odvodnění organismu a tedy hubnutí. 

Březové pupeny

Strom v jarních měsících natahuje z kořenů přes kmen až do svých větví mízu, která aktivuje nalévání stromových pupenů. Pupeny jsou velkým zdrojem aktivních přírodních látek, vitamínů, minerálů a enzymů.

Léčba pupeny se nazývá gemmoterapie z latinského „gemma“ – pupen. V pupenech jsou zárodečné buňky, které obsahují informace o všech částech rostliny - o listu, kůře, kořeni. Léčba pupeny stromů a rostlin je velmi efektivní a vhodná pro všechny věkové skupiny.

Březové pupeny jsou jedním z nejsilnějších detoxikačních prostředků, podporující přirozenou obranyschopnost a odolnost.

Březové pupeny můžeme konzumovat rovnou při procházce v lese. Můžeme je užívat ve formě tinktury z pupenů, jejímž  základem je výluh z mladých pupenů v lihoglycerinu, který je k zárodečným buňkám pupenů velmi šetrný.

Březové listy

Sušený březový list je vhodný zejména do bylinných čajů. Napomáhá normální funkci ledvin, močového ústrojí, kloubů a také kontrole tělesné hmotnosti a vylučování vody z organismu. Také napomáhá k normální hladině cholesterolu v krvi. Může se kombinovat s květem či plodem černého bezu, se zlatobýlem, vřesem a dalšími podobnými bylinami.
Březové listy se používají také na koupele.

Březové větvičky

Ohebnost a pružnost březových větviček nám napovídá, k čemu může tato rostlina vést. Lehké šlehání svazkem březových větviček zlepší prokrvení pokožky a působí tak pozitivně na náš pohybový aparát.

Trošku magie

Bříza je nejenom stromem světla, ale i stromem bezpečí. V předvečer prvního máje se pro dům vyráběl ochranný amulet, z březových větviček svázaných červenou nití v podobě čtyřramenného kříže. Představoval čtyři směry a čtyřnásobnou rovnováhu. Kříž se věšel na nejvyšší místo v domě.

Březové víno - recept

Potřebujeme: 4 litry čerstvé březové mízy sbírané v jarních měsících, 20 dkg nasekaných rozinek, 1 kg cukru, šťávu ze 2 citronů a kvasinky

Postup: mízu přivedeme k varu, přidáme cukr a ještě 10 minut povaříme. Rozinky a citronovou šťávu dáme do fermentační nádoby a přilejeme lehce vychladlou mízu. Do vychladlé tekutiny dáme fermentační kvasinky. Po třech dnech fermentace slijeme do demižonu. Zajistíme vzduchovým uzávěrem a necháme fermentovat. Po ukončení fermentace stočíme do čistého demižonu a necháme vyčeřit. Když je víno čisté, stočíme jej do láhví. Víno je vhodné ke konzumaci po 6-ti měsících.

Bříza bělokorá | Serafin byliny

Serafin produkty, které obsahují břízu

Související články

Potřebujete poradit?