Bříza bělokorá

Bříza bělokorá

betula pendula
Sbíraná část
míza, list, pupe
Podporuje
ledviny, močové cesty, pročištění, odvodnění, trávení, cholesterol, imunita, hubnutí, detoxikace

Betula – latinský název břízy pochází od Keltů. Je spojen s prvním lunárním měsícem keltského kalendáře, okamžikem maximální světelnosti. Svou bílou kůrou a svým listím, skrze které dobře prochází sluneční paprsky totiž bříza symbolizuje světlo.

Bříza nám nabízí velké využití. Pupeny, listy, míza, větvičky, kůra i dřevo. To vše lidstvo zužitkovává od pradávna. Podívejme se na to blíže.

Březová míza

Březová míza představuje zejména pro severské národy tradiční lék, který jim přinášel zdraví a dlouhověkost. Březová míza se sbírá brzy na jaře naříznutím vrchní části kůry. Míza postupně odkapává ve formě čiré tekutiny lehce nasládlé chuti. Březová míza je velmi silným čistícím a revitalizujícím přírodním prostředkem. Je bohatá na cukr, organické kyseliny, enzymy, vápník, magnesium, železo a další cenné vitamíny a minerály. Její užívání napomáhá ledvinám, močovému ústrojí, při celkové detoxikaci i jako podpora hubnutí. 

Březové pupeny

Strom v jarních měsících natahuje z kořenů přes kmen až do svých větví mízu, která aktivuje nalévání stromových pupenů. Pupeny jsou velkým zdrojem aktivních přírodních látek, vitamínů, minerálů a enzymů.

Léčba pupeny se nazývá gemmoterapie z latinského „gemma“ – pupen. V pupenech jsou zárodečné buňky, které obsahují informace o všech částech rostliny. O listu, kůře, kořeni. Léčba pupeny stromů a rostlin je velmi efektivní a vhodná pro všechny věkové skupiny.

Březové pupeny jsou jedním z nejsilnějších detoxikačních prostředků, posilují imunitní systém a také snižují hladinu cholesterolu v krvi. Březové pupeny jsou výborným prostředkem na odvodnění, při otocích různých příčin.

Březové pupeny můžeme konzumovat rovnou při procházce v lese nebo je můžeme užívat ve formě tinktury z pupenů, kde základem je výluh z mladých pupenů v lihoglycerinu, který je k zárodečným buňkám pupenů velmi šetrný.

Březové listy

Sušený březový list je vhodný zejména do bylinných čajů, které působí v oblasti ledvin, močového ústrojí, kloubů a retaké očistě. Dá se kombinovat s květem či plodem černého bezu, se zlatobýlem, vřesem a dalšími podobnými bylinami. Březové listy se používají i na koupele při obtížích s otoky.

Březové větvičky

Ohebnost a pružnost březových větviček nám napovídá, že tato rostlina nám pomáhá k lepší pružnosti a ohebnosti kloubů a páteře. Lehké šlehání svazkem březových větviček zlepší prokrvení pokožky a působí dobře na náš pohybový aparát.

Trošku magie

Bříza je nejenom stromem světla, ale i stromem bezpečí. V předvečer prvního máje se pro dům vyráběl ochranný amulet z březových větviček svázaných červenou nití v podobě čtyř ramenného kříže. Představoval čtyři směry a čtyřnásobnou rovnováhu. Kříž se věšel na nejvyšší místo v domě.

Březové víno - recept

Potřebujeme: 4 litry čerstvé březové mízy sbírané v jarních měsících, 20dkg nasekaných rozinek, 1 kg cukru, šťávu ze 2 citronů a kvasinky

Postup: mízu přivedeme k varu, přidáme cukr a ještě 10 minut povaříme. Rozinky a citronovou šťávu dáme do fermentační nádoby a přilejeme lehce vychladlou mízu. Do vychladlé tekutiny dáme fermentační kvasinky. Po třech dnech fermentace slijeme do demižonu. Zajistíme vzduchovým uzávěrem a necháme fermentovat. Po ukončení fermentace stočíme do čistého demižonu a necháme vyčeřit. Když je víno čisté, stočíme jej do láhví. Víno je vhodné ke konzumaci po 6-ti měsících.

Bříza je královnou mezi stromy a královnou přírodní medicíny. Využívejme šetrně jejich darů. Už víte jak.

Bříza bělokorá | Serafin byliny

Serafin produkty, které obsahují břízu

Související články

Potřebujete poradit?