Bříza bělokorá
Latinský název Břízy, Betula, je spojen s prvním lunárním měsícem keltského kalendáře, okamžikem maximální světelnosti. Svou bílou kůrou a svým listím, skrze které dobře prochází sluneční paprsky, totiž bříza symbolizuje světlo.
Bříza nám nabízí velké využití. Pupeny, listy, míza, větvičky, kůra i dřevo. To vše lidstvo zužitkovává od pradávna. Podívejme se na to blíže.
Březová míza
Březová míza představovala zejména pro severské národy tradiční lék, věřily, že jim přináší zdraví a dlouhověkost. Březová míza se sbírá brzy na jaře, naříznutím vrchní části kůry. Míza postupně odkapává ve formě čiré tekutiny lehce nasládlé chuti. Březová míza je velmi silným čistícím a revitalizujícím přírodním prostředkem, je bohatá na cukr, organické kyseliny, enzymy, vápník, magnesium, železo a další cenné vitamíny a minerály. Její užívání napomáhá normální funkci ledvin, močovému ústrojí, při celkové detoxikaci i jako podpora odvodnění organismu a tedy hubnutí.
Březové pupeny
Strom v jarních měsících natahuje z kořenů přes kmen až do svých větví mízu, která aktivuje nalévání stromových pupenů. Pupeny jsou velkým zdrojem aktivních přírodních látek, vitamínů, minerálů a enzymů.
Léčba pupeny se nazývá gemmoterapie z latinského „gemma“ – pupen. V pupenech jsou zárodečné buňky, které obsahují informace o všech částech rostliny - o listu, kůře, kořeni. Léčba pupeny stromů a rostlin je velmi efektivní a vhodná pro všechny věkové skupiny.
Březové pupeny jsou jedním z nejsilnějších detoxikačních prostředků, podporující přirozenou obranyschopnost a odolnost.
Březové pupeny můžeme konzumovat rovnou při procházce v lese. Můžeme je užívat ve formě tinktury z pupenů, jejímž základem je výluh z mladých pupenů v lihoglycerinu, který je k zárodečným buňkám pupenů velmi šetrný.
Březové listy
Sušený březový list je vhodný zejména do bylinných čajů. Napomáhá normální funkci ledvin, močového ústrojí, kloubů a také kontrole tělesné hmotnosti a vylučování vody z organismu. Také napomáhá k normální hladině cholesterolu v krvi. Může se kombinovat s květem či plodem černého bezu, se zlatobýlem, vřesem a dalšími podobnými bylinami.
Březové listy se používají také na koupele.
Březové větvičky
Ohebnost a pružnost březových větviček nám napovídá, k čemu může tato rostlina vést. Lehké šlehání svazkem březových větviček zlepší prokrvení pokožky a působí tak pozitivně na náš pohybový aparát.
Trošku magie
Bříza je nejenom stromem světla, ale i stromem bezpečí. V předvečer prvního máje se pro dům vyráběl ochranný amulet, z březových větviček svázaných červenou nití v podobě čtyřramenného kříže. Představoval čtyři směry a čtyřnásobnou rovnováhu. Kříž se věšel na nejvyšší místo v domě.
Březové víno - recept
Potřebujeme: 4 litry čerstvé březové mízy sbírané v jarních měsících, 20 dkg nasekaných rozinek, 1 kg cukru, šťávu ze 2 citronů a kvasinky
Postup: mízu přivedeme k varu, přidáme cukr a ještě 10 minut povaříme. Rozinky a citronovou šťávu dáme do fermentační nádoby a přilejeme lehce vychladlou mízu. Do vychladlé tekutiny dáme fermentační kvasinky. Po třech dnech fermentace slijeme do demižonu. Zajistíme vzduchovým uzávěrem a necháme fermentovat. Po ukončení fermentace stočíme do čistého demižonu a necháme vyčeřit. Když je víno čisté, stočíme jej do láhví. Víno je vhodné ke konzumaci po 6-ti měsících.