Benedikt lékařský

Benedikt lékařský

Cnicus benedictus
Sbíraná část
nať
Podporuje
trávení, dýchání

Benedikt lékařský, lidově Čubet benedikt je bodlák dorůstající výšky až 3/4 metru kvetoucí žlutavými květy. Původem je ze středomoří, ale v nás se pěstuje na zahrádkách či v zahradnictví. 

Důležitými látkami, které obsahuje jsou třísloviny, silice, hořké glykosiny cnicin a benedictin, pryskyřice, flavonoidy, ale také vitamíny řady B, vápník, hořčík a draslík.

Využití benediktu je zejména v oblasti trávení. Je to bylina vhodná pro všechny věkové skupiny a hodně se osvědčuje u starších lidí, kteří potřebují povzbudit chuť k jídlu.

Benedikt je možné používat jako sušenou bylinu samostatně v nálevu, ale i ve směsi s dalšími bylinami. Z vrcholků kvetoucí natě se vyrábí tinktura.

Můžeme jej používat i zevně na obklady hlavně při kožních zánětech. S odvarem z benediktu můžeme vyplachovat nehojící se rány nebo bércové vředy.

Posilující účinky benediktu v oblasti trávicího traktu znali již před několika staletími. Mniši v klášterech vyráběli tzv. Benediktové víno

Benediktové víno 

  • Potřebujeme: 2 lžíce benediktu, 1 litr kvalitního červeného vína
  • Postup: Bodlák, ideálně čerstvý, nakrájíme a zalijeme vínem a vše necháme 14 dní louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat. Potom dobře přecedíme, nalijeme do sklenice, uschováme na chladném místě 

Bylinný elixír

  • Potřebujeme: 2 lžíce sušeného benediktu, 2 lžíce sušených pampeliškových listů, 2 lžíce sušené kopřivy, 0,5 litru slivovice nebo jiného čistého destilátu
  • Postup: Všechny byliny smícháme a vše pak zalijeme slivovicí. Necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme, nalijeme do sklenice a užíváme.

Benediktová koupel na kožní neduhy 

  • Potřebujeme: 3 hrsti sušeného benediktu, 3 litry vroucí vody
  • Postup: bylinku převaříme 1-2 minuty a necháme 15 minut louhovat. Pak přecedíme, hotový čaj nalijeme do vody ve vaně. Bylinková koupel by měla trvat 15 minut. 


Benedikt lékařský | Serafin byliny

Serafin produkty, které obsahují Benedikt lékařský:

Související články

Potřebujete poradit s vašimi bolístkami?
Nahrajte nám zprávu na Whatsapp (tel. číslo +420 720 680 451). Sdělte nám, co vás trápí a nezapomeňte uvést váš věk a jaké užíváte léky. Rádi se Vám ozveme.
Případně můžete zaslat dotaz na poradna@serafinbyliny.cz nebo kontaktovat některou z našich poradkyň.
Odborné poradenství