Arnika - Prha chlumní

Arnika - Prha chlumní

Arnica montana
Sbíraná část
květ a oddenek
Podporuje
normální funkce oběhové soustavy, antioxidační procesy v těle, normální trávení a činnost jater, pročištění, normální stav kloubů, (pre)menstruační a menopauzální komfort

Arnika horská, prha chlumní, kozí bradka, andělský traňk nebo horský blatouch, to vše jsou různé názvy pro jednu a tu samou rostlinu. Lidé znají a používají léčivé účinky této byliny už po několik staletí. Její popularita značně vzrostla po období středověku. Její léčivé schopnosti jsou mimořádně silné, možná proto si arnika vybudovala pověst všeléku a zařadila se tak mezi tradičně velmi ceněné léčivé rostliny.

Zelená bylina se žlutými květy

Jedná se o vytrvalou bylinu živě zelené barvy. Oddenek je šikmo plazivý, krátký a válcovitý. Lodyha přímá, dorůstá do výšky až kolem 70 centimetrů, v horní části většinou odstále větvená, v dolní polovině řídce olistěná. Přízemní listy vyrůstají v růžici, jsou obvejčitého až eliptického tvaru.

Květní úbory vyrůstají na vrcholu lodyhy nebo na konci větví (1–5 květů na rostlinu), mají žlutou až žlutooranžovou barvu. Plodem je nažka. Kvete od června do srpna.

U nás roste hlavně v pohraničí

Roste v Evropě, oblast jejího rozšíření sahá od Portugalska až po Rumunské Karpaty, na severu od jižního Norska po Pobaltí.

U nás roste roztroušeně a obecně, je spíše na ústupu. Známé jsou lokality ve Slavkovském lese, na Šumavě, v Krkonoších a v dalších hornatých oblastech Čech. Těžištěm výskytu jsou pohraniční hory (alpský migrant). Na Moravě pouze v Moravskoslezských Beskydech, v Hrubém Jeseníku a na Dačicku.

Najdeme ji na travnatých stráních, rašelinných loukách, na pastvinách, vřesovištích, ve světlých lesích i kosodřevinách, v pásmu hornatém až do subalpínského stupně. Vyhovují jí půdy s kyselou reakcí, vysychavé až trvale vlhké. Je to světlomilná rostlina, ve stínu zůstává jen ve fázi přízemní růžice.

Užívání má dlouhou tradici, vyžaduje však opatrnost

Arnika má v lidovém léčitelství dlouhou tradici. Dříve se používala především na vnější povrchová zranění a ošetření pokožky nebo také na obklady bolavých kloubů. Zevní aplikace vyvolává překrvení pokožky, při předávkování pak až puchýře. Při neodborném užití je na místě vyšší míra opatrnosti.

Tradičně známá a velmi účinná forma je lihová tinktura z květů, kde při doporučeném dávkování nehrozí předávkování a následné zdravotní komplikace. Jiné vnitřní užití se nedoporučuje, jen na radu lékaře nebo odborníka.

U nás se nesmí sbírat

Bylina je u nás chráněna zákonem, ve volné přírodě ji tedy nesmíme sbírat. Dováží se ze zahraničí. K léčebným úkonům se používají květy bez zákrovu sbírané před rozkvětem. Sušení probíhá v sušičkách při teplotách do 40 °C. Oddenek se sbírá na podzim.

Pro vnější použití se používá nálev z jedné polévkové lžíce řezané drogy na čtvrt litru vody. Známé jsou také arnikové masti a gely.


Obsah účinných látek
  • helenalin
  • silice
  • hořčina arnicin
  • karotenoidy
  • arnistenol, arnidiol
  • třísloviny a minerální látky
  • flavonoidy

Arnika - Prha chlumní | Serafin byliny

Produkty, které obsahují Arniku

Potřebujete poradit s vašimi bolístkami?
Nahrajte nám zprávu na Whatsapp (tel. číslo +420 720 680 451). Sdělte nám, co vás trápí a nezapomeňte uvést váš věk a jaké užíváte léky. Rádi se Vám ozveme.
Případně můžete zaslat dotaz na poradna@serafinbyliny.cz nebo kontaktovat některou z našich poradkyň.
Odborné poradenství