Serenoa plazivá

Serenoa plazivá

Serenoa repens
Sbíraná část
zralé plody
Podporuje
normální funkce močové soustavy , normální funkci prostaty, pomáhá při benigní hyperplazii prostaty

Palma, jejíž kmen neroste do výšky, ale spíše se plazí po okolí. Je také známá jako Saw Palmetto. Dalo by se říci, že se jedná především o mužskou bylinku.

Popis

Jedná se o nízkou, plazivou palmu. Dorůstá výšky 2-3 metrů. Je jediným zástupcem svého druhu. Má velmi ostré pilovité listy a žluté květy. Plody jsou tmavě červené až černé, vejčité a obsahují několik semen.

Rozšíření a ekologie

Vyskytuje se v jihovýchodních oblastech Spojených států amerických, zejména na Floridě. Je nenáročná a pomalu rostoucí. Roste na vlhkých, písčitých půdách v blízkosti vodních toků, často v podrostu vyšších stromů, stejně tak ale i pod širým nebem. Někdy vytváří i rozsáhlé kolonie. Je také pěstována jako okrasná rostlina.

Užití v léčitelství

Již po staletí se využívá v tradičním léčitelství. Indiáni z Floridy ji používali k léčbě urologických problémů. Krásné a voňavé žluté květy lákají opylovače všeho druhu. V původních oblastech je tedy také známý, velmi chutný Saw Palmetto med.

Je obecně považována za bezpečnou bylinu. U některých lidí však může způsobit nežádoucí účinky, jako jsou zažívací potíže, bolest hlavy nebo únava.

Serenoa plazivá byla předmětem mnoha studií, které potvrdily její účinnost při léčbě zvětšené prostaty.

(například studie: Trost, L., et al. (2010). Long-term efficacy and safety of saw palmetto extract in the treatment of benign prostatic hyperplasia: a randomized controlled trial. European Urology, 58(1), 103-109.)

Tato a další studie ukázaly, že serenoa může být účinná při léčbě benigní hyperplazie prostaty (BPH). Může pomoci snížit velikost prostaty, zlepšit proud moči a snížit četnost močení.

Sběr a úprava

Pro potřeby léčitelství se sbírají její plody. Plody se sbírají v létě, poté co se ze žluté a zelené barvy zbarví do černé, a jsou tedy zralé. Poté se suší a drtí na prášek. Prášek se může používat k přípravě čaje, tinktury nebo k výrobě kapslí. Plody byly historicky také používány jako potrava místních domorodých obyvatel, přesto, že jejich chuť je hořká, štiplavá a jednoduše ne zrovna chutná.

Zajímavosti

  • plody mají vysoký obsah tuku, který se může použít k výrobě oleje.
  • je také pěstována jako okrasná rostlina.
  • Je pojmenována po Sarah Noah Watson (botanik z Harvardu, 19.století)
  • Jistá podobnost by se dala najít s kotvičníkem zemním, který je takové považován především za mužskou bylinku


Obsah účinných látek

  • Mastné kyseliny (kaprylové, laurové, palmitové, olejové, myristové, stearové a jejich estery)
  • Fytosteroly

Serenoa plazivá | Serafin byliny

Produkty, které obsahují Serenou

Související články

Potřebujete poradit s vašimi bolístkami?
Nahrajte nám zprávu na Whatsapp (tel. číslo +420 720 680 451). Sdělte nám, co vás trápí a nezapomeňte uvést váš věk a jaké užíváte léky. Rádi se Vám ozveme.
Případně můžete zaslat dotaz na poradna@serafinbyliny.cz nebo kontaktovat některou z našich poradkyň.
Odborné poradenství