Borovice lesní
Pinus sylvestris
Sbíraná část
pupeny, pryskyřice, jehlice
Podporuje
normální funkci dýchacího systému
Borovice, lidově též sosna. Roztančená lesní dáma, jež se při plném parketu tak nápadně naklání za září reflektoru. Krčí se a hrbí, všechnu sílu vžene k místům, kde jí slunce nabídne svou náruč. Vysoký holý kmen mezi rozpaženými buky a duby, kuří nožka ve smrkovém šeru. S nabídnutým prostorem živelně košatí a usedá. Hluboké vrásky šedavé borky na spodu kmene, s výškou mění se v rezatou kůru. Při zlaté hodince, když slunce dotýká se obzoru, v boru naplno zazáří hřejivé barvy odstínů červené, ve vzduchu zavoní středozemní piniový háj a v korunách zašumí pověstný klid.
Jak poznáme borovici lesní?
Neopadavý jehličnatý strom, dorůstající výšky až 40 metrů, kmene o průměru jednoho metru, dožívající se 300-350 let (výjimečně až 600 let), značně světlomilný, přizpůsobivý a variabilní. Svůj tvar mění v závislosti hlavně na světelných a tepelných podmínkách. Kůra je v mládí červená a postupem času se mění v šedou rozpraskanou borku, jež se papírovitě odlupuje. Kmen většinou přímý a odvětvený, na extrémních místech křivolaký, s vzdušnou zelenou korunou. Hlavní kořen je mohutný a sahá hluboko do země, boční kořeny se větví do šíře a umí strom udržet v náporech větru i na tvrdších místech. Zpravidla se strom spíše láme, než vyvrací. Jehlice vyrůstají ve dvojicích a tvoří svazky, jsou dlouhé 1-8 cm, oblé, zahnuté, špičaté, na hřbetu tmavě zelené a světle zelené na vnitřní straně. Opadávají po dvou až třech letech. Borovice lesní je jednodomý strom, má tedy šištice samčí i samičí, šišky dozrávají v říjnu druhého roku po opylení a postupně se otevírají a semínka se unáší větrem po okolí. Po třech letech od opylení šišky opadávají.
Kde se borovice lesní vyskytuje?
Volně roste v celé Evropě a severní Asii, u nás se jedná o původní dřevinu, dnes často pěstovanou v lesích pro hospodářské účely, stejně tak se pěstuje v Severní Americe. Těžištěm přirozeného výskytu je Sibiř. Dříve u nás byla součástí smíšených lesů, hlavně doubrav, dnes je vytlačována na sušší a nehostinná místa, kde se jí i tak daří a často vytváří samostatné borové pásy. Jedná se o pionýrskou dřevinu, je schopná osídlit sušší písčité podloží, vřesovitou půdu, nepohodlné skalní lokality, bažinaté i zasolené půdy.
Užití borovice lesní v léčitelství
V medicíně se využívá silice, kterou borovice obsahuje. Dá se získat z pryskyřice, z pupenů i jehlic. K použití ve formě tinktur, výluhů, éterických olejů a mastí. Tato silice napomáhá normální funkci dýchacího systému. „Čaj“ z borovicového jehličí je plný vitamínu C a také delikátní záležitostí. Mladé jehlice jsou v šálku příjemně svěží a nasládlé, ty starší zase obsahují více „céčka“ a jsou více hořké.
Využití borovice lesní jako hospodářská dřevina
Jedna z nejdůležitějších hospodářských dřevin. Dřevo je lehké, pružné, měkké a díky pryskyřici také trvanlivé a odolné proti vodě a vlhku. Používá se například při výrobě pražců, stěžňů stožárů a lodí. Má výraznou kresbu s načervenalou barvou. Používá se jako řezivo, konstrukční materiál a také třeba palivo. Pryskyřice se používá při výrobě terpentýnu a kalafuny. Saze ze spáleného smolnatého dřeva zase na výrobu domácí tuše a tiskařské černi. Pro své kořenové schopnosti a dobrou přizpůsobivost se často využívá jako rekultivační a protierozní dřevina.
Zajímavosti o borovici lesní
„Bory šumí po skalinách“. Známý to verš z české státní hymny, který svůj předobraz měl v nuselském údolí v Praze, nad kterým bývala pod hradbami skaliska porostlá borovicemi. Stejně tak sad a lučiny zapadají do pražského nuselského údolí. Tyl tak prý chtěl první slokou hrdě zdůraznit, že Čechové jsou doma i v Praze, právo na Prahu a okolí jim bylo upíráno dočasnými držiteli. (Viz výklad literárního historika Ferdinanda Strejčka)
Obsah účinných látek:
- silice- terpeny (pinen, limonen, cymen)
- hořčiny, třísloviny, aromatické kyseliny, pryskyřice
- vitamín C
Serafin produkty, které obsahují Borovici lesní:
Potřebujete poradit s vašimi bolístkami?
Nahrajte nám zprávu na Whatsapp (tel. číslo +420 720 680 451). Sdělte nám, co vás trápí a nezapomeňte uvést váš věk a jaké užíváte léky. Rádi se Vám ozveme.
Případně můžete zaslat dotaz na poradna@serafinbyliny.cz nebo kontaktovat některou z našich poradkyň.
Odborné poradenství