Celík zlatobýl

Celík zlatobýl

solidago virgaurea
Sbíraná část
nať
Podporuje
močové ústrojí, močový měchýř, imunita, klouby

Zlatobýl obecný , nazývaný také celík zlatobýl, je u nás původní rostlinou. Je to žlutě kvetoucí bylina, která dorůstá až do výšky jednoho metru. Zlatobýl roste často na náspech a sušších propustných půdách. Daří se mu také v podhůří, kde můžete najít jeho vzrůstem menší poddruh.

Příbuznými této byliny je Celík obrovský a Celík kanadský, který v našich zemích dominuje. Ty mají podobné obsahové látky, nicméně většina bylinářů se shoduje na tom, že nedosahují účinnosti Celíku zlatobýlu.

Zlatobýl obsahuje celou řadu prospěšných látek jako jsou saponiny, flavonoidy, rutin, betain, hořčiny, fenolové kyseliny a také antioxydanty jako je quercetin a kaempferol.

Je to bylina, která se může užívat samostatně jako bylinný nálev, ale i v bylinných směsích zaměřených zejména na močové ústrojí nebo klouby. Je možné z ní vyrábět i masti či extrakty - tinktury.

Sbírá se nať těsně před jejím rozkvětem nebo čistě rozkvetlé květy, ale v časném stádiu květenství, ideálně mezi čtrnáctou a šestnáctou hodinu za plného slunečního svitu.

Její použití je zejména v oblasti močového ústrojí a kloubů a patří zde do skupiny nejlepších bylin.

Obklady z odvaru z nati zlatobýlu jsou vhodné na hnisající rány či na podlitiny.

Víte, že v dřívějších dobách se zlatobýl používal k výrobě barev na vlno a plátno?

Mast ze zlatobýlu

Potřebujeme:

2 hrsti čerstvé na malé kousky nařezané kvetoucí nati Celíku zlatobýlu ( můžeme i ze sušené nati)

200g nesoleného sádla

Sádlo rozpustíme v hrnci, vsypeme nať zlatobýlu, zamícháme a necháme ztuhnout na dva dny. Po té sádlo i s bylinou znovu rozpustíme, přecedíme přes plátýnko do kelímků a zbylé byliny vyhodíme.

Mast můžeme používat celoročně na mazání kloubů, zad v oblasti ledvin či reflexních plošek na plosce nohy.
Celík zlatobýl | Serafin byliny

Související články

Potřebujete poradit?